Girya, Kettlebell nedir?

Girya, Kettlebell

Tek bir aletin çok amaçlı kullanımı, basit ve etkili olması, her zaman her koşulda, kuvvet-dayanıklılık-hız-denge ve esneklilik için uygulanması, Girya metodunu eşsiz kılmaktadır. En ağır fiziki koşullarda, hayatta kalmak için, ihtiyaç duyacağınız gücü geliştirmek ya da dünya şampiyonu olabilmek için, Girya benzeri olmayan bir metoddur.

Çok ciddi mali harcamalar gerektiren bir çok spor aletinin yerine (koşu bantları-bisikletler-kürek aletleri-spor aletleri ve gereksiz bir çok ağırlık), tek başına, her türlü amaca hizmet verebilmektedir. Bu sebeple kurumumuzu, ciddi spor harcamalarından kurtarmayı hedeflemektedir, üstelik bir defa alınacak olan Girya'lar ömür boyu kullanılması, diğer aletler gibi bozulmadan, bakıma ihtiyaç duymadan ve elektirik harcamadan yıllarca kuruma hizmet etmesi, mali olarak da çok büyük kazanımdır.

Girya, Kettlebell faydaları nelerdir?

  • 1. Kettlebell swing hemen hemen vücudunuzun tüm bölgelerini– bacaklar, kalça, core, sırt ve omuzlar başta olmak üzere - çalıştıran ve bu bölgelerdeki kas gücünü ve dayanıklılığını arttıran çok etkili bir egzersiz.
  • 2. Karın kaslarınızı etkili bir biçimde çalıştırıp şekillendiren egzersizlerden biri olan kettlebell swing "six pack" hayali kuranların yapıp kısa sürede sonuç alacağı bir egzersiz.
  • 3. Özellikle egzersize alıştıktan sonra yüksek sayıda tekrarlar yapmaya başladığınızda, kettlebell swing kalp ve akciğerlerinizin de daha çok çalışmasını sağlayacak ve aerobik solunum kapasitenizi arttıracaktır. Egzersizi yaparken nefes alış-verişlerinizin düzenli olmasına özen gösterin.
  • 4. Birçok dayanıklılık egzersizinin aksine, kettlebell swing sırtın alt ve üst kısmında kasları aynı anda çalıştırarak sırt ve bel bölümündeki ağrıların ve sakatlık riskinin azalmasına yardımcı olur.
  • 5. Yüksek şiddetli ve tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz olmasından ötürü, kısa sürede forma girmenizi sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.

Osmanlı padişahlarının kullandığı girya ile sizde gücünüzü ispatlayın.

Girya yani günümüzde kullanılan adıyla Kettlebell'dir. Osmanlı imparatorluğunda Kettlebell'e özel bir ilgi gösterilmiştir. Padişahların üzerinde halkalar bulunan mermer gülleler ile çalıştıkları bilinmektedir.