2000 kişi daha Girya Sporunu ögrendi

Girya, Kettlebell

Murat Şinikçi tarafından 12 yıldır Türkiye'de yapılan Girya sporunun tarihçesi izleyenleri büyüledi.Padişahların sporu olarak ünlenen Girya, Osmanlı İmparatorluğu tarihinde çok kullanılmış ve o dönem coğrafyası göz önüne alındığında tarihi daha net anlaşılmaktadır.Rusya da çok bilinmesinin yanı sıra Amerika ve Avrupa'da popülerliği her geçen gün büyümekte ve sporcuları artmaktadır. Dünya ve Avrupa Şampiyonaları yapılan bir spor dalı olmasının yanı sıra, gelmiş geçmiş en iyi kuvvet antrenmanı metotlarından birisidir. Balistik antrenman olup, her türlü amaca uygun çalışmalar yapabilmenize olanak sağlayan Girya,kinetik ve biyomekanik avantajları ile size üstün faydalar sağlar.


Türklerde Ağırık Kaldırma

Türklerde Ağırlık Kaldırma

Köylerde, pehlivanlığa tutkun gençler, bazı ağırlık çalışmaları yaparken, Osmanlı Ordusu'nda ve spor kuruluşları olarak kabul edilen tekkelerde de, aynı amaçla, değişik hareketler görülür.

Osmanlı'da Girya

Osmanlı'da Girya

Bu spora Osmanlı padişahları da özel bir ilgi göstermişlerdir. Örneğin IV. Murat'ın mermerden yapılma 102 kg ağırlığında bir Girya'ya sahipti.